Nasza Działalność

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk jest filią Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, prowadzoną przez patriotów, historyków, miłośników i entuzjastów historii nie tylko politycznej, ale przede wszystkim życia codziennego. W Muzeum można zobaczyć przedmioty produkowane na obszarach dawnego WMG. Pamiątki i artefakty z najsłynniejszych zakładów przemysłowych i produkcyjnych wolnego miasta.

Otwarcie muzeum nastąpiło w czerwcu 2009 r. Pierwsza siedziba była zlokalizowana przy ulicy Piwnej 19/21, w trzech zaadaptowanych na potrzeby ekspozycyjne pomieszczeniach po zakładzie kaletniczym pod krokodylem. Znajdowało się tam ponad pięćset eksponatów, w tym ponad tonowy sejf wyprodukowany w Wolnym Mieście Gdańsku firmy Emila Krauze. Po trzech latach muzeum otrzymało bardziej prestiżowy lokal przy ulicy Długi Targ 25/27 w Gdańsku nieopodal Zielonej Bramy. Od tego czasu ilość przedmiotów w ekspozycji wzrosła do prawie półtora tysiąca. Wśród eksponatów znajduje się duża kolekcja butelek Gdańskich zarówno od alkoholu jak i piwa oraz unikatowa kolekcja modeli tramwajów gdańskich. W nowej siedzibie zlokalizowana jest sala poświęcona Polakom Gdańskim.

W naszym muzeum odbywają się lekcje historyczne, mające na celu edukować i uświadamiać, jak wyglądało życie w Gdańsku w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku oraz eventy tematyczne związane z historią miasta np.  gotowanie na żywo według starych przepisów z „Gdańskiej książki kucharskiej”.